• İletişim
 • +90 212 417 34 51

Pzts- Cmrts ( 09.00 - 18.00 )

protez-di-tamiri.jpg

Protez Diş

Çeşitli nedenlerle noksan, dolgu tutmayacak kadar aşırı harap olmuş dişleri düzeltmek, kırık yada estetik bozuklukları yok etmek amacıyla yapılan yapay ( suni ) dişlerdir.

Eksik veya kırık dişlerin yada estetik diş bozukluklarının ( çapraşıklık ) giderilmesi ile ilgili bölümdür. Dolgu yapılamayacak kadar harap olmuş ,kırılmış veya estetik bozuk lukları olan dişlerin suni dişlerle ( porselen,zirkon vs. ) kaplanması veya çoklu dişsizlik vakalarında tam-yarım damak yapılmasını kapsar. Eksil dişler çevresindeki dişlerin kaymasına,uzamasına dolayısıyla sağlamlığını kaybetmesine , estetik bozukluklara ve çeşitli sağlık problemlerine neden olacağı için yerine muhakkak suni dişler yapılmalıdır.

Kaplamalar ( Kronlar )

 • Zirconyum üstü full estetik porselen kronlar ve köprüler

  Zirkon doğada bulunan değerli bir taştır.Altın ve gümüş gibi ziynet eşyalarında da kullanılmaktadır.  Son yıllarda hakiki zircon metafiziksel ve psikolojik etkilerine inanılan taşlardandır bu etkiler ince ve kalın bağırsak hareketlerine faydaları,uyumayı  kolaylaştırılması,zihni kuvvetlendirmesi, duygusal dengeyi sağlaması gibidir.

  Zirkon, Diş hekimliğinde klasik metal alt yapıların yerini almaya başlamıştır

  Günümüzde diş Hekiminin ve Hastaların yüzünü güldüren Zircon üstü porselenler hem çok estetik olmaları hem de kırılmaya karşı dirençli olmaları nedeniyle çok revaçtadır. 2-3 diş eksikliklerinde yapılan köprülerde bile eğer yeterli kalınlık sağlanabiliyorsa güvenle kullanılabilir. Metal destekli porselenlere oranla çok daha estetik ve doğaldırlar. Işığı gerçek dişe en benzer şekilde geçirirler. Metalli porselenlerin çok nadirde olsa alerji yapma ihtimalleri olmasına karşı zircon porselenler son derece doku dostudurlar ayrıca diş eti ve kaplama birleşim yerinde morumsu görüntü vermezler. En büyük dezavantajları pahalı olmalarıdır.Diş eksiklerinde kullanılabildiği gibi ön bölgelerdeki ,çapraşık dişlerin çok estetik bir şekilde düzeltilmesine olanak vermektedirler. Çapraşık dişler aşındırıldıktan sonra zircon üstü kronlar hastanın arzusuna en yakın bir şekilde hazırlanıp aşındırılmış dişlere yapıştırılmaktadır. Ayrıca İmplantlar üstüne de zircon üstü porselen kronlar ve köprüler uygulanabilir.  En güvenilir zircon tekniği ölcülerin laserle okunduğu cad – cam tekniğidir.
 • Metal destekli kron ve köprüler
  Metal üstüne porselen kaplanarak yapılır. Bu kaplamalar daha sonra aşındırılmış dişlere yapıştırılır. Metalin renk matlığına neden olması nedeniyle istenilen ışık geçirgenliğini yakalamak zordur. Çok nadirde olsa metale bağlı alerji yapabilir.

 • Metal desteksiz empress porselenler
  Estetik olmalarına rağmen zircon kadar dayanıklı olmadıklarından artık daha az tercih edilmektedir.

 • Laminate porselenler ( yaprak porselen )
  Genellikle ön dişlerde kullanılır. Takma tırnak gibi hazırlanan ve sonra aşındırılmış dişlere yapıştırılan porselenlerdir. Yapışma kenarlarının lekelenmesi ( renk bozukluğu ) ve yerlerinden çıkma gibi rizikoları vardır.

Kaplamaların ( porselenlerin ) bakımı

Ana dişlerin bakımı gibidir. Sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan önce dişleri diş etinden dişe doğru süpürülerek fırçalanmalı ( kırmızıdan beyaza doğru ). Diş ipi ve arayüz fırçaları kullanılmalı. Gargara kullanılıyorsa devamlı kullanılmamalı ( mikroplar güçlenebilir ) .